Hos Center for Dansk og Integration udbyder vi prøver året igennem. Her vil du løbende kunne holde dig orienteret om aktuelle prøver
Afsluttende prøver
Der afholdes afsluttende prøver i Dansk 1, 2 og 3 to gange om året. Prøverne udarbejdes af Ministeriet for Integration, Flygtninge og Indvandrere.
Prøverne afholdes i maj/juni og i november/december. Der er tilmeldingsfrist ca. 10 uger før prøven.
Du skal tilmelde dig prøven gennem din lærer, hvis du går på det sidste modul før prøven.
Går du på et andet modul, eller går du ikke på skolen, kan du tilmelde dig prøverne som selvstuderende. Det koster 1.205 kr.
Som selvstuderende vil du blive indbudt til et informationsmøde om prøven.
Andre prøver
Vi afholder Indfødsretsprøve i juni og december måned.
Frister for tilmelding er henholdsvis i maj og november.
Er du forhindret i at deltage i den prøve du har tilmeldt dig, gives tilmeldingsgebyret ikke retur, men du vil få muligheden for at blive flyttet til den næste prøve. Denne mulighed kan du kun gøre brug af en gang!
Prøverne har betydning i forhold til dit ophold i Danmark, se mere på www.nyidanmark.dk
Opdateret
15.02.12